• Alaçatı Otel | Alaçatı Otelleri
  • La VELA Butik Otel Alaçatı
  • İSTANBUL PANSİYON | ÇEŞME İZMİR
  • Çeşme Pansiyonları. İSTANBUL Pansiyon
  • ALAÇATI TAŞÇI | www.alacatitasci.com
  • Alaçatı Taşı, Alaçatı Taş Ustası, Alaçatı Taş Ev İnşaatı
  • ÇİPRİKA Pansiyon Alaçatı'daki Eviniz
  • KUAFÖR KADİR | ALAÇATI
  • Atatürk Bulvarı No:31/B ALAÇATI 0232.7169335
 • https://www.facebook.com/pages/Ala%C3%A7at%C4%B1-Otelleri-Alacatisitesicom/535978739764757
ALAÇATI REHBERİ
Bumerang Üyesi
Alaçatı Sevenler Kulübü

Site Haritası
Alaçatı Weather

Alaçatı Köyiçi Otelleri

ALAÇATI OTELLERİ

Alaçatı Köyiçi Otelleri

Alaçatı Otelleri dendiğinde;

Alaçatı Otelleri dediğimizde ilk akla gelen Alaçatı Taş Oteldir. Alaçatı’nın da ilk otelidir.  

Zeynep Öziş profesyonel hayatı terk edip 120 yıllık bir Rum konağını satın aldı. Herkesin şaşkın bakışları altında bu konağı restore etmeye başladı ve bir yıl sonra Taş Otel açıldı. Taş Otel'in açılışıyla Alaçatı'nın haklı ününü sağlayan "korumacı turizm" hareketi de başladı ve Alaçatı yüz yıllık uykusundan uyandı.

Zeynep hanımın Alaçatı’nın tanınmasına, gelişmesine bu gün ki Alaçatı olmasına katkısı tartışılmaz bir gerçektir..

Zeynep Öziş'in 23 Mart 2010 Tarihli Yazısı

Doğal yaşama duyduğu özlem ağır basınca “ikinci hayatına” başlamaya karar veren Zeynep Öziş.

15 yıllık profesyonel yöneticilik öncesi var olan bir hayaldi küçük otel sahibi olmak. Yani birçoklarının sandığının aksine “bir gün canım sıkıldı, işimi bıraktım, artık başka bir şey yapayım” demedim…

Öncelikle aile ortamımdan başlayayım: Doğa sevgisi, hayvan sevgisi bizde çok güçlüydü. Bunlardan uzak kalmak bende sıkıntı yaratıyordu.

İkincisi: Yine aile ortamımdan kaynaklanıyor. Ailemizde var olan seyahat etme, lisan öğrenme  ve arkeoloji tutkusu beni 1977 yılında, Boğaziçi Üniversitesi birinci sınıfındayken Turizm Bakanlığının Ülkesel Profesyonel Tercüman Turist Rehberliği kurslarına katılmaya ve rehber olmaya yönlendirdi. Yedi yıl Türkiye ve İtalya’da turist rehberliği yaptıktan sonra turizme ara verip (evlilikle rehberlik birlikte yürümez gibi bir düşünce ile!) Henkel Turyağ’da pazarlama yöneticiliğine başladım.

Yoğun iş temposu, yaşımın ilerliyor olması (40 yaşındaydım işi bırakırken), doğal yaşama duyduğum özlem ağır basınca “ikinci hayatıma “başlamaya karar verdim.

Üçüncü “besleyici unsur” da kendime doğal yaşamda nasıl bir iş ortamı yaratırım diye sorduğumda pazarlama konusundaki iş deneyimim oldu. Bu deneyim ve “stratejik planlama” yapabilme becerisi bana tüm istediklerimi bir araya getirecek küçük otelin yolunu gösterdi. Yani doğal ortamda turizm pazarlaması !!!

 1992 de Alaçatı’ da bir küçük taş ev alıp restore etmiştik, Alaçatı’ ya o yıllarda şehirden göçen üçüncü aileydik sanırım. Evimize gelip giden arkadaşların Alaçatı’ ya aşık olması, bir çoğunun ev sahibi olmak istemesi benim otel fikrimin doğmasına yol açtı, cesaret verdi.


Sorunlar tabii ki yaşandı! Eski eşim “mezarlığın çaprazında otel olmaz” dedi en başta, hiç dinlemedim… Komşular kat çıktı, benim bir odam karanlığa gömüldü, olsun, varsın dedim, tavana pencere açtım… Şanslıydım, Alaçatı’lı çok iyi bir ekiple çalıştım, bütün günleri inşaatta birlikte geçirdik, sabahtan akşama kadar çizip, ne istediğimi anlattım, hayallerimin birer birer ortaya çıkması bana  çok zevk verdi,  bazen ben onları, bazen onlar beni motive etti, tam bir ekip işi oldu.

2001 yılı Mayıs’ta açılan Taş Otel, aynı yılın Ağustos’unda dolmuştu! Bunda Çeşme’nin ilk küçük oteli olmamızın payı var tabii, güzel şeylerin haberi çok çabuk yayılıyor.

İlk konuklarımızın arasında İsveçli bir çift vardı, Balçova’da bir büyük otelde 10 günlük tatil geçirmek üzere gelmişler, Alaçatı’yı gezerken Taş Otel’i keşfetmişler… Ertesi gün pılı pırtılarını toplayıp, İzmir’deki büyük oteli terk edip Taş Otel’e geldiler, onların yeri bizde ayrı…

Taş Otel’in başarısını izleyen 6 yılda Alaçatı’da 38 küçük otel daha açıldı! Benim bundan sonraki  hedeflerim: Alaçatı’nın korunmasını sağlamak; burada uyguladığımız “korumacı turizmin” Türkiye’nin diğer beldelerine örnek olmak; sahillerimizi, bir çok güzel kent ve kasabamızı yok eden betonlaşma ve gürültü kirliliğinin buralara bulaşmasını engellemek; Alaçatı’nın sosyal dokusunun gelişmesine katkıda bulunmak (özellikle çocuklarla bu konuda bir çok güzel işler yaptık).


Bütün bu hedefleri gerçekleştirmek amacıyla da Alaçatı Koruma Derneği ve Alaçatı Turizm Derneği gibi iki sivil toplum kuruluşu kurduk, yerel yönetimle birlikte canla başla çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl çıkardığımız “Alaçatı’da Yaşamak” adlı Türkçe ve İngilizce basılan, ciltli, fotoğraflı kitap ile Alaçatı bir kez daha diğer beldelerden ne kadar farklı olduğunu kanıtladı.

 KAYNAK; KADINLAR ARASI.COM

Alaçatı Köyiçi Otelleri


Yorumlar - Yorum Yaz